Hangi Abiye Elbise Nerelerde Giyilir? En Çok Tercih Edilen Abiye Modelleri Nelerdir?

7 Ara 2022
Hayatımızın en önemli ya da sevdiğimiz insanların hayatlarının en özel gününde şık ve güzel olmak adına tercihimizi abiye elbiselerden yana kullanırız. Peki, hangi abiye elbise çeşidini hangi özel günde, nerede giymeliyim. Abiye elbise konusunda nelere özen göstermeliyim. Özel günlerde şık ve göz kamaştırıcı olmak için mekana ve konsepte göre abiye seçiminde ne gibi faktörler göz önünde bulunmalı? Hangi abiye elbise seçimini nerede giymeliyim? Tüm merak ettikleriniz bugünkü blog yazımızda!

Hayatımızın en önemli ya da sevdiğimiz insanların hayatlarının en özel gününde şık ve güzel olmak adına tercihimizi abiye elbiselerden yana kullanırız. Peki, hangi abiye elbise çeşidini hangi özel günde, nerede giymeliyim. Abiye elbise konusunda nelere özen göstermeliyim. Özel günlerde şık ve göz kamaştırıcı olmak için mekana ve konsepte göre abiye seçiminde ne gibi faktörler göz önünde bulunmalı? Hangi abiye elbise seçimini nerede giymeliyim? Tüm merak ettikleriniz bugünkü blog yazımızda!

Abiye elbiseler özel ve önemli günlerde şık olmak için tercih edilen kıyafet türüdür. Kumaş yapısı olsun, modeli ve rengi olsun kişiyi şık ve zarif gösteren oldukça fazla tercih edilen gece elbiseleridir. Aşırıya kaçmadan ve size en uygun abiye modeli ile gecenin yıldızı olabilirsiniz.

Abiye Elbise Ne Zaman, Nerelerde Giyilir?

Abiye elbiseler ya da diğer bir adıyla gece elbiseleri özel gecelerde tercih edilen elbise çeşididir. Günlük hayat için hiç de uygun olmayan abiye elbiseler kişiyi fazlasıyla şık gösterir. Kişinin zarif ve şık olmasına olanak tanıyan abiye elbiseler doğru bir şekilde, doğru renkte ve doğru etkinlikte giyildiği takdirde en doğru tercih olacaktır. Abiyeler günlük hayatta tercih etmediğimiz, çoğunlukla ise şöyle günlerde tercih edilen elbise çeşididir. İşte abiye elbiselerinin tercih edileceği durumları şöyle sıralayabiliriz;

 • Düğün
 • Nişan ya da kına
 • Mezuniyet Balosu
 • Özel davetler
 • Partiler ve açılışlarda şık ve zarif olmanın en etkili yolu abiyelerden geçmektedir.

Hangi Abiyeyi Nerede Giymeliyim?

Hangi abiyeyi nerede giymeliyim? Hangi abiye modelini nerede giymeliyim? Hangi renk abiyeyi nerede giymeliyim? Abiyede tercihimi hangi kumaştan yana kullanmalıyım? Hangi kumaşa sahip abiyeyi nerede giymeliyim? Bir abiyeyi hangi özel günde giyeceğiniz belli olduktan sonra kendinize bu soruları sormanız gerekmektedir.

İşte merak ettiğiniz sorular ve cevapları!

Hangi Renk Abiye Nerede Giyilir?

 • Yılbaşı partilerinde kırmızı rengi seçebilirsiniz
 • Düğünlerde beyaz dışında her renk seçilebilir.
 • Kır düğünü gibi açık havada gerçekleşen düğün, nişan vb. özel günlerde koyu renkler yerine daha çok cıvıl cıvıl renklerde abiye elbise seçilir.
 • Resmi bir davete katıldıysanız eğer genelde koyu tonlar ve sade abiye tercih edilir.
 • Ev ortamlarında yapılan nişan, söz gibi durumlarda ise renk far etmeksizin her renk tonu olarak, zevkinize uygun şekilde seçim yapabilirsiniz.

Hangi Abiye Kumaşını Nerede Giymeliyim?

Abiye kumaşlar da birbirinden farklı çeşitlilikte bulunmakta. Abiye kumaşı tercihinde ise belirleyici faktör genel olarak hava koşulları olmaktadır. Hava koşullarına göre şu abiyeleri tercih edebilirsiniz.

 • Sıcak mevsimde giymeniz gereken abiye elbiseler: İpekli, şifon
 • Ilık mevsimde giymeniz gereken abiye elbiseler: Dantel, saten ve pullu
 • Serin mevsimde giymeniz gereken abiye elbiseler: Dantel, saten ve pullu
 • Soğuk havada giymeniz gereken abiye elbiseler: Tafta ve kadife

Hangi Abiye Modelini Nerede Giymeliyim?

Birden fazla abiye modeli bulunmakta, kendinize en uygun abiye modelini bulmak ise fazlasıyla zor. Abiye modellerine bakarken ise nerede giyeceğiniz kendinize soracağınız ilk soru olmalıdır. Katılacağınız özel güne göre şu abiyeleri giyebilirsiniz:

 • Düğün: Taşlı abiye elbiseler, Simli abiye elbiseler, Sırt dekolteli abiye elbiseler, Midi abiye elbiseler, Kuyruklu abiye elbiseler
 • Nişan: Düşük omuzlu abiye elbiseler, Drapeli abiye elbiseler, Pileli abiye elbiseler, Balon kollu abiye elbiseler
 • Kına: Vatka omuz abiye elbiseler, Yırtmaçlı abiye elbiseler, Tek Kollu abiye elbiseler, Fırfırlı abiye elbiseler
 • Balo: Balon kollu abiye elbiseler, İnce Askılı abiye elbiseler ve İp Askılı abiye elbiseler
 • Özel davet: Yarasa Kol Detaylı Abiye elbiseler, Kürk Detaylı Abiye Elbiseler, Taş İşlemeli Abiye elbiseler, Derin yırtmaçlı abiye elbiseler

En Çok Tercih Edilen Abiye Modelleri Nelerdir?

Saten Abiye Elbiseler

Saten abiyeler çoğu kadının vazgeçilmezi olup, her kadının vazgeçilmezleri arasında yer alır. Oldukça tercih edilen saten abiye elbiselerin askılı, degaje, düşük omuzlu ya da tek omuz gibi birbirinden farklı çeşitleri vardır. Saten gece elbiselerinin bu kadar tercih edilmesinde kim giyerse giyse zarif bir görünüme kavuşturmasıdır.

Dantelli Abiye Elbiseler

Dantelli abiye elbiseler; pek çok etkinliğin olmazsa olmazıdır. Kısa, uzun ve farklı renk seçenekleri ile pek çok etkinlikte giyilebilecek seçenekler arasında yer alır.

Payetli Abiye Elbiseler

Bir diğer en fazla tercih edilen abiye elbiseler arasında payetli abiye elbiseler bulunmaktadır. Payetli abiye elbiseler daha çok uzun boylu ve zayıf kadınlar için tasarlanan abiye elbiseler arasında yer almaktadır. Payetli abiye elbiseler kesinlikle boyu uzun ve ince yapılı vücutların tercih etmesi gereken abiye elbise modelidir.

CENGIZ AKTURK

Hangi Abiyeyi Nereden Satın Almalıyım?

Hangi abiyeyi nereden satın alacağınız en az yukarıda saymış olduğumuz model, renk, kumaş, mekan, özel gün kadar önemlidir. Bunun için abiye satın almadan önce kesinlikle bu faktörleri göz önünde bulundurmalı ve mutlaka araştırma yapmalısınız. Araştırmanız ardından size en uygun modele karar vererek satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. CENGIZ AKTURK her renk, her model, her kumaş, her mekan ve her özel güne ister hazır modellerimizden kaliteli abiye tercihinde bulunun, isterse size özel tasarımlarla kaliteli abiye modellerinden birini tercih edin.

Özel gününüzde sizi özel hissettiren, hangi özel gecede hangi gece elbisesini giymeniz gerektiği blog yazımızın sonuna geldik. CENGIZ AKTURK olarak; her renkte, her etkinliğe özel ve farklı kumaş seçeneğiyle son modaya uygun özel tasarım abiye elbise satışı gerçekleştirmeliyiz. Zevkinize uygun, size özel abiye elbise modellerini sayfamızdan inceleyebilir, dilerseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum bırakın